ÇAKÜ’DE KÜTÜPHANE HAFTASI

Kütüphanelerin önemini vurgulamak, okuma kültürünü yaymak, bilgiye erişimi teşvik etmek ve kullanıcıların kütüphanelere olan ilgisini artırmak amacıyla 1964 yılından bu yana, mart ayının son pazartesi günü başlayan ve bir hafta boyunca devam eden Kütüphane Haftası üniversitemizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından "60. Kütüphane Haftası Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen programda kısa film gösterimi, müzik dinletisi, kitap okuma etkinliği, en çok kitap ödünç alan öğrenciye ödül takdimi, her gün bir fakültede kütüphane standının açılması, ilk ve orta dereceli okul öğrencilerine kütüphane tanıtım turları, paneller gibi birçok etkinlik yer almaktadır.

Etkinliğin ilk günü, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde kütüphane standı açıldı ve kütüphanemizde popüler olan, en çok ödünç alınan kitapların tanıtımı yapıldı. Stantta ayrıca 60. Kütüphane Haftası’na özel fotoğraf çekilme panoları ve renkli istek kutuları hazırlanarak öğrenci katılımı sağlandı.

Etkinliğin ikinci gününde Mühendislik Fakültesi’nde stant açıldı. Ayrıca üniversitemiz Bilgi ve Belge Yönetimi Yaşam Boyu Öğrenme Topluluğu tarafından ilk ve orta dereceli okul öğrencilerine kütüphane tanıtımı yapıldı ve kütüphane bahçesinde boyama etkinlikleri gerçekleştirildi.

Etkinliğin üçüncü günü ise müzik dinletisi ile başladı. Dinletinin ardından konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, kitap okumanın zihinsel gelişimi desteklediğini, bilgi birikimini artırdığını, duygusal zenginlik sağladığını ifade etti. Okuyan toplumların daha erdemli toplumlar olarak anıldığını bu bakımdan toplum içinde bizler fert olarak ne oranda okursak ve okuyanların sayısı ne oranda artar ise toplumun da benzer şekilde erdemli bir topluma dönüşeceğini belirtti.

Bağımlılıklar arasında en masum görünen bağımlılık okumaktır. Biz de keşke okuma bağımlısı olabilseydik.  Bunu güçlendirmemiz gerekiyor ve güçlendireceğimizden de kuşkumuz yok. Kütüphane haftası bunu sağlayacak fırsatlar sunmaktadır.” diyerek herkesin kütüphane haftasını kutladı.

Sayın hocamızın konuşmasının ardından kütüphaneden en çok kitap ödünç alan öğrenciye Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yavuz Demirel tarafından ödül takdimi yapıldı.

Ödül takdiminin ardından tüm Türkiye ile eş zamanlı gerçekleştirilen geleneksel kitap okuma etkinliğinde renkli görüntüler dikkat çekti. Üniversitemiz itfaiye bölümü öğrencileri üniformalarıyla etkinliğe katılarak sadece fiziksel becerilerini değil, aynı zamanda mesleki bilgi ve anlayışlarını derinleştirmek için kitap okumaya önem vermek gerektiğini belirterek okumanın önemine vurgu yaptı.

Etkinliğin dördüncü günü saat 13:00’te Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Coşkun POLAT moderatörlüğünde “Genç Araştırmacıların Gözünden Üniversite Kütüphaneleri” adlı panel düzenlenecektir.

60. Kütüphane Haftası Etkinlikleri, 29 Mart Cuma Bartın Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi iş birliği ile saat 14:00’te çevrimiçi düzenlenecek panel ile sona erecektir.

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2024 Çarşamba