Ulusal Öğrenci

Yüksek Lisans programı için başvuru koşulları ve gerekli belgeler

Başvuru Formu: http://onkayit.karatekin.edu.tr/ web adresinden doldurulacaktır. (Başvuru formunu doldurduktan sonra onay butonuna lütfen basınız.)  

Not : Öğrenciler tarafından diploma ve transkript belgeleri sisteme yüklenmeyecek olup, YÖKSİS’ten mezuniyet bilgisi alınacaktır.

1.    Lisans Mezuniyet not ortalamasının 4 katsayı üzerinden en az 2.00 veya 100 tam not üzerinden eşdeğeri bir puana sahip olmak.

2.    Lisans mezuniyet notu girilecektir. (Transkriptte 100’lük sistemdeki karşılığı yoksa YÖK’ün karşılığını sisteme ekleyiniz.)

3.    Son altı ayda çekilmiş fotoğraf (JPEG) taratılarak sisteme yüklenecektir. (Yüklenecek fotoğraflar öğrenci bilgi sisteminde kullanılacağından vesikalık fotoğrafları yüklenecektir. Telefon, Fotoğraf Makinası, Tablet vs. ile yapılan çekimlerin yüklemeleri kabul edilmeyip değerlendirmeye alınmayacaktır.)

4.    Yüklenecek evraklar tarayıcı üzerinden En fazla 5 Mb olarak sisteme yüklenmelidir. Daha fazlasını sistem kabul etmemektedir.

5.    Notlar YÖKSİS veri sisteminden çekilecek ve ona göre değerlendirilecektir. YÖKSİS kaydı olmayanlar mezun oldukları üniversitelerinden YÖKSİS bilgi sistemine kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Değerlendirmeler 100’lük sisteme göre yapılacağından 4’lük notu olan adayların, YÖK’ün 100’lük sistemdeki not karşılığına göre değerlendirilmesi yapılacaktır.
 
6.     ALES Sonucu ÖSYM’den çekilecektir. ALES puanı programın kabul türünde en az 55 puan ve son 5 (beş) yıl içinde alınmış olması gerekir.

7.     Başvurunun tamamlanması için Enstitü onayının yapılması şarttır. Adayların (Ön Kayıt)   başvuru bilgileri Enstitü tarafından kontrol edilecek ve yüklenen evrakı eksiksiz olan başvuruların sistem üzerinden Enstitü onayı yapılacaktır. Adaylara Enstitü onayı mesajı gelecektir. Enstitü onayı gelen öğrenciler mutlaka sistemi tekrar kontrol ederek onaylanan bilgilerinin doğruluğunu Ön kayıt müracaat formundan Diploma Notunu, Ales Puanını kontrol etmelidir.

8.    Yurtdışından bir Üniversiteden mezun olan adayların; YÖK Denklik Belgesi ve Transkriptin Noter onaylı Türkçeleştirilmiş halini teslim etmeleri gerekmektedir.

Sisteme yüklenen belgelerin onaylı ve tamamen okunabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru işlemi geçersiz sayılacaktır.

Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler


1.    Diploma veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği,
2.    Transkript belgesinin aslı veya onaylı örneği,
3.    1 adet vesikalık fotoğraf (JPG uzantısı ile gönderiniz.),
4.    Nüfus cüzdanı fotokopisi,
5.    Erkek öğrenciler için Askerlik Durum Belgesinin aslı (Askerlik Şubesi Başkanlığından veya E-Devlet sisteminden son 1 ay içerisinde alınmış). Askerliğini yapmış olanlar için terhis belgesinin aslı.
6.    Kesin Kayıt Bilgi Formu (Enstitümüz web sitesinde bulunan Başvuru formu doldurulacaktır.)

Kesin Kayıt Bilgi Formu İçin TIKLAYINIZ